مقالات

دلایل استارت نخوردن خودرو چیست؟

دلایل استارت نخوردن خودرو چیست؟

هر راننده‌ای یک‌بار استارت نخوردن خودرو را در زندگی تجربه کرده ‌است. دلایل استارت نخوردن خودرو متعدد هستند، و این مشکل اکثر اوقات در فصل‌ سرد سال یعنی زمستان اتفاق می‌افتد. این را باید بدانید که استارت نخوردن خودروی شما با استارت خوردن ولی روشن نشدن خودرو تفاوت‌هایی  دارد. در این مطلب کارشناسان سایت تهران سئول قصد دارند، اطلاعاتی در مورد استارت نخوردن خودرو را در اختیار شما بگذارند، تا راحت‌تر مشکل خودروی خود را برطرف کنید.

چرا ماشین استارت نمی‌خورد؟

عواملی هستند که باعث می‌شوند، ماشین استارت نخورد. این عوامل عبارتند از باتری، استارت، سوئیچ و دینام که هرکدام به علتی باعث استارت نخوردن ماشین می‌شوند‌. همچنین هنگامی که باک ماشین خالی باشد، باعث می‌شود که ماشین استارت نخورد.

  • باتری: یکی از دلایل رایج استارت نخوردن ماشین عوامل مربوط به باتری می‌باشند، گاهی نیز این امکان وجود دارد که استارت نخوردن ماشین، هم‌زمان با روشن شدن چراغ هشدار باتری همراه باشد. یکی‌دیگر از نشانه‌های خالی یا خراب بودن باتری این است که چرخش موتور صدایی را به گوش نرساند. باتری از آن دسته از قطعات ماشین است که تاریخ مصرف دارد، معمولا پس از دو سال تاریخ مصرف آن به اتمام می‌رسد و باید آن را تعویض کنید. هنگامی که باتری خراب باشد نیز خودرو استارت نمی‌خورد و روشن نمی‌شود.
  • استارت: یکی از قطعات مهم در ماشین برای روشن شدن آن استارت ماشین است. اگر استارت ماشین شما خراب باشد، فرایند برق رسانی دچار اختلالاتی می‌شود. استارت نیز جزء‌های مختلفی دارد که با‌ یک‌دیگر در ارتباط هستند، و برای به کار انداختن خودرو باید، این اجزا با‌ یکدیگر هماهنگ شوند.
  • دینام: این سوال ممکن است برای خیلی از افراد ایجاد شود که دینام چه ارتباطی با استارت زدن یا نزدن خودرو دارد! دینام برای خودرو حکم شارژ کردن باتری را دارد. پس یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است اختلالی در استارت خوردن خودرو ایجاد کند، شارژ نشدن خودرو توسط دینام است، اجزای دینام در کنار هم کار شارژ کردن باتری را انجام می‌دهند. پس اگر یکی از قطعات دینام مشکلی داشته باشد یا کار نکند، باتری شارژ نمی‌شود و در نتیجه خودرو استارت نمی‌خورد.
  • سوئیچ: سوئیچ وسیله مورد نیاز برای شروع به استارت زدن ماشین شما است. سوئیچ طی سه مرحله باعث می‌شود ماشین استارت بخورد، و اگر مغزی سوئیچ یا خود سوئیچ ایرادی داشته باشد، خودرو استارت نمی‌خورد.

چهار عامل گفته شده هر کدام از این عوامل مشکلی داشته باشد، استارت خوردن ماشین با مشکل مواجه می‌شود. اگر مشاهده کردید که به هر علتی خودروی شما استارت نمی‌خورد، با تعمیر‌کار برای تعمیر آن مشورت کنید.

 

اگر ماشین روشن نشد چکار کنیم؟

هنگامی که ماشین سریع روشن نمی‌شود، لزوماً نیاز به تعمیرات فنی و مشکلات پیچیده‌ نیست. از دلایل روشن نشدن ماشین خالی بودن باک ماشین، نقص در سیستم سوخت رسانی، ایراد در سیستم برق ماشین، مشکلات مربوط به استارت، خرابی یاتاقان می‌باشند.

  • خالی بودن باک ماشین: از دلایل ساده روشن نشدن، ماشین این است که باک بنزین ماشین خالی است، همین علت باعث می‌شود، که ماشین استارت  نخورد، و روشن نشود.
  • ایراد سیستم سوخت رسانی: ماشین شما برای ‌اینکه به حرکت در بیاید نیاز به این دارد، که سوخت و هوا به مقدار کافی وارد محفظه سیلندر آن شود، تا احتراق مربوط به سیستم سوخت رسانی به شکل درستی انجام شود. هر مشکل و نقصی در این سیستم باعث می‌شود که خودرو روشن نشود. در چنین مواقعی این امکان وجود دارد که انژکتور دچار اختلال شده باشد
  • نقص در سیستم برق ماشین: هر ماشینی سنسور‌هایی دارد، اگر این سنسور‌ها مشکلی داشته باشند و خراب شده باشند، باعث می‌شوند موتور کار نکند. سنسور‌هایی که ممکن است مشکل داشته باشند، سنسور فشار هوا، سنسور دور موتور و یا سنسور میل لنگ هستند، این سنسور‌ها اگر خراب شده باشند باعث می‌شوند که ماشین روشن نشود.
  • خرابی یاتاقان: از دیگر عواملی که باعث می‌شود، ماشین روشن نشود، خرابی یاتاقان است.

عواملی که باعث می‌شوند ماشین روشن نشود را نام برده‌ایم. ممکن است خودرو به دلیل کم شدن ولتاژ ماشین روشن نشود در این شرایط کار درست  باتری به باتری کردن و کمک گرفتن از باتری دیگر است.

دلایل استارت نخوردن ماشین در زمستان چیست؟

دلیل استارت نخوردن ماشین می‌تواند سردی هوا در زمستان باشد، که روغن ماشین سفت و غلیظ می‌شود. و همین باعث می‌شود که روغن خیلی سخت میان اجزای موتور جریان داشته باشد، این سخت شدن روغن باعث می‌شود، قطعات خودرو به صورت روان کار نکنند و ماشین روشن نشود.و یا اینکه باتری ماشین شما به دلیل سردی هوا دچار اختلالاتی شده است. هنگامی که هوا بسیار سرد است، سردی هوا روی فرایند‌های  شیمیایی باتری ماشین تاثیر می‌گذارد و سرعت کار کردن  باتری که وظیفه تولید و ذخیره انرژی الکتریکی ماشین را برعهده دارد، را کم می‌کند.

هر باتری تاریخ مصرف دارد به این نکته نیز باید توجه شود که از تاریخ مصرف باتری نگذشته باشد. یکی از نشانه‌های ضعیف شدن باتری این است که با ریموت قفل مرکزی باز نمی‌شود. علت دیگر این است که دینام مشکل پیدا کرده، اگر صبح در هوای سرد ماشین روشن نشد ممکن است دینام مشکل پیدا کرده باشد و باتری را تخلیه کرده باشد. اگر متوجه شده باشید که چراغ های جلو به وضوح نور ندارند یا نور ضعیفی دارند، می‌تواند نشان دهنده مشکل داشتن دینام باشد. زمانی که آب وارد شده به سیستم سوخت اتومبیل از جمله شیلنگ‌های بنزین در سرما قرار گیرند، در اثر سرما آب موجود در آن‌ها یخ می‌زند، و به دلیل این‌که این شیلنگ‌ها باریک هستند، یخ زدگی حتی اگر خیلی کم هم باشد باعث مسدود شدن مسیر این شیلنگ می‌شود و باعث می‌شود سوخت به موتور نرسد و ماشین روشن نشود.

نکته‌ دیگری که باید به آن توجه کنید، روغن اتومبیلی است که استفاده می‌کنید. اگر روغنی که برای خودرو استفاده می‌کنید، مناسب برای استفاده در هوای سرد نباشد و دچار یخ‌زدگی شده، سبب می‌شود که ماشین روشن نشود.

کلام آخر

در این متن سعی شد، تمام نکات مربوط به استارت نخوردن ماشین یا راه حل برای روشن نشدن ماشین و استارت نخوردن ماشین در سرما را توضیح دهیم. به نکات گفته شده توجه کرده و سعی کنید، همه آن‌ها را رعایت کنید. باتری خودروی خود را به موقع تعویض کنید. در هنگام خرابی باتری و دیگر سیستم خودرو حتما خودرو را نزد تعمیرکار ببرید. اگر در این خصوص نیازمند راهنمایی بیشتری هستید، می‌توانید با همکاران ما در سایت تهران سئول ارتباط داشته باشید و اطلاعات لازم را از آن‌ها دریافت کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *