مقالات

علت صدای فرمان هنگام چرخاندن

صدا‌های فرمان هنگام چرخش

صدای فرمان هنگام چرخش، از مشکلات متداولی است که هر راننده‌ای یک بار در طول رانندگی با آن مواجه می‌شود. البته این صدا به دلایل گوناگونی به وجود می‌آید و اطلاع از علت آن، اولین گام در رفع مشکل آن است. اگر این مشکل ریشه‌یابی نشود، در دراز مدت مشکلات دیگری را هم برای شما پدید می‌آورد؛ زیرا فرمان یک اتومبیل سالم نباید هنگام چرخش صدایی از خود تولید کند. اگر فرمان اتومبیل شما هم هنگام چرخش صدای جیر‌جیر مانند یا تق تق می‌دهد و دنبال راه حلی برای رفع آن می‌گردید پیشنهاد می‌شود در این مطلب با ما همراه شوید؛ زیرا در ادامه کارشناسان سایت تهران سئول قصد دارند در خصوص این موضوع به راهنمایی شما عزیزان بپردازند.

دلیل صدا‌های فرمان هنگام چرخش

هر کدام از صدا‌های ایجاد شده در فرمان، دلیل خاص خود را دارند. به طور کلی دلیل اصلی این صدا‌ها، وجود مشکل در سیستم فرمان یا سیستم تعلیق وسیله نقلیه است. برخی از متداول‌ترین دلایل صدای فرمان هنگام چرخش عبارتند از:

  • کمک فنر‌های آسیب دیده
  • رینگ و لاستیک‌های بی‌کیفیت و غیر استاندارد
  • مسدود شدن مخزن
  • قدرت کم روغن فرمان
  • ایراد در جعبه فرمان
  • مفاصل توپی خشک شده
  • قطعات یدکی بی کیفیت
  • نو بودن خودرو
  • تعویض تسمه فرمان

در ادامه به بیان توضیح کوتاهی از هر کدام از دلایل مربوطه می‌پردازیم.

کمک فنر‌های آسیب دیده

کمک فنر‌ها از قدرتمند‌ترین اجزای تشکیل دهنده خودرو‌ها هستند که برای مسیر‌های غیر مسطح در رانندگی شما را یاری می‌کنند؛ اما اگر این قطعات به درستی مورد استفاده قرار نگیرند، دچار آسیب می‌شوند. مثلا اگر به طور متناوب خودروی شما در مسیر‌های ناهموار بالا بپرد، کمک فنر‌ها صدمه می‌بینند. آسیب دیگر حمل وزن بالا با خودرو است، در این شرایط کمک فنر‌ها با فشار مواجه شده و آسیب شدیدی می‌‌بینند؛ در نتیجه بهتر است میزان بار را به اندازه تحمل خودروی خود کاهش دهید.

رینگ و لاستیک‌های بی کیفیت و غیر استاندارد

در موارد بسیاری پیش می‌آید که افراد برای صرف هزینه پایین‌تری اقدام به خرید لاستیک‌های بی‌کیفیت می‌کنند یا جوانانی که به ظاهر ماشین‌های اسپرت علاقه‌مند هستند، فقط به ظاهر رینگ‌ها توجه کرده و به استاندارد بودن آن‌ها اهمیت نمی‌دهند. در این زمان این ‌رینگ و لاستیک‌ها، مشکلات صدای فرمان را به ارمغان می‌آورند. این لاستیک‌ها به دلیل اشکال هندسی غیر استاندارد در هنگام دور زدن شما را با چالش مواجه کرده و با از بین بردن زاویه استاندارد چرخ‌ها، باعث بروز صدای فرمان در هنگام چرخش می‌شود.

مسدود شدن مخزن

دلیل بعدی که باعث ایجاد صدا‌‌های فرمان می‌شود، مسدودی مخزن سیال فرمان است. هنگامی که مایع فرمان برقی در مخزن فرمان ذخیره می‌شود، از یک فیلتر تصفیه کننده عبور می‌کند. این فیلتر مایع داخل مخزن را تمیز می‌کند‌؛ درنتیجه زمانی که این مخزن با عوامل خارجی مسدود شود در فرمان صدا ایجاد می‌کند.

قدرت کم روغن فرمان

وظیفه روغن فرمان این است که به پمپ برق فرمان اجازه دهد تا جعبه فرمان را روغن کاری کند و فرمان را به آرامی دچار چرخش کند. اما اگر در مخزن یا خطوط هیدرولیک نشتی ایجاد شود باعث می‌شود که روغن فرمان به اندازه مورد نیاز به جعبه فرمان نرسد و چرخش فرمان را روان نشود؛ در نهایت شما با یک فرمان سفت و سخت، صدا‌های فرمان و خرابی پمپ هیدرولیک فرمان رو‌برو می‌شوید.

ایراد در جعبه فرمان

هر بار که شما فرمان اتومبیل خود را می‌چرخانید و چرخ‌ها دچار گردش می‌شوند، جعبه فرمان مداخله کرده و با تامین مایع هیدرولیک فرمان کافی وظیفه خود را انجام می‌دهد. اگر این جعبه فرمان دچار کوچک‌ترین ایراد شود، مایع هیدرولیک مورد نیاز خود را نمی‌تواند دریافت کند و این شرایط باعث می‌شود تا با سرعت محدود در پیچ‌ها رانندگی می‌کنید، صدا‌های جزئی از فرمان ماشین خود را متوجه شوید.

مفاصل توپی خشک شده

مفاصل توپی در خودرو وظیفه دارند که بازو‌های کنترل تعلیق و بند انگشت فرمان را برای حرکت یکنواخت آماده کنند؛ در نتیجه این مفاصل باید در بازه‌های زمانی مشخص روغن کاری شوند تا خشک نشده و صدا‌های آزار‌دهنده ایجاد نکنند.

قطعات یدکی بی کیفیت

تشخیص قطعات یدکی اصل و تقلبی خودرو بسیار مهم و دشوار می‌باشد و توسط افراد باتجربه قابل شناسایی است یا پس از اینکه از این قطعات استفاده کردید با مشاهده کارکرد آن‌ها متوجه کیفیت آن‌ها می‌شوید. به عنوان مثال اگر شلنگ‌های فشار قوی بی‌کیفیتی خریداری کنید و این شلنگ‌ها دچار نشتی شوند، چون در کنار اگزوز قرار دارد، می‌توانند باعث بروز آتش سوزی و سوختن موتور و کل خودرو شوند. برای پیشگیری از بروز این حوادث پیشنهاد می‌شود تا با خرید این قطعات از فروشگاه‌های معتبر از ضمانت اصالت کالای مدنظر اطمینان پیدا کنید.

نو بودن خودرو

ممکن است نو بودن ماشین و گرم بودن هوا دلیل صدای فرمان هنگام چرخش باشد؛ زیرا این موارد باعث می‌شوند تا بین محفظه فرمان اصطکاک ایجاد شود و با خشک کردن فرمان، صدا‌هایی را به گوش شما برساند. اما جای نگرانی نیست‌. در این زمان شما فقط باید یک روکش فرمان تهیه کنید تا مشکل شما حل شود.

تعویض تسمه فرمان

تسمه فرمان به سیستم فرمان برقی خودرو متصل است. اگر این قطعه در اثر عوامل گوناگون شل شود یا دچار فرسودگی شود، در ابتدا با صدای جیر جیر مانندی به شما هشدار می‌دهد و بعد با گذشت زمان می‌شکند و هدایت خودرو را دچار مشکل می‌کند؛ در نتیجه باید اقدام به تعویض تسمه فرمان اتومبیل خود کنید.

کلام آخر

با برخی از دلایل صدای فرمان هنگام چرخش، آشنا شدیم. به طور معمول زمانی که خودرو‌ها دچار ایراد می‌شوند، پس از ریشه‌یابی باید با قطعات و لوازم یدکی اصل تعمیر شوند. سایت تهران سئول عرضه کننده انواع لوازم یدکی با اصالت است که قطعات را با ضمانت کیفیت و قیمتی بی‌رقیب به شما عزیزان عرضه می‌کند. شما در هر نقطه‌ای از کشور که ساکن باشید، می‌توانید در کمترین زمان ممکن با ثبت سفارش از سایت، لوازم یدکی مدنظر را درب منزل خود تحویل بگیرید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *