مقالات

علت عوض شدن رنگ آب رادیاتور چیست؟

ممکن است شما هم زمانی که در حال بررسی رادیاتور ماشین خود هستید با تغییر رنگ آب داخل رادیاتور مواجه شوید. رنگ آب رادیاتور نشان‌دهنده ایرادات خودرو است که عیب‌یابی آن باید توسط یک تعمیرکار انجام شود و شما نمی‌توانید آن را عیب‌یابی و تعمیر کنید. اگر به دنبال پاسخ این سوال هستید که دلیل تغییر رنگ آب رادیاتور چیست؟ برای یافتن پاسخ تا آخر این مطلب ما را همراهی کنید.

رادیاتور چیست و چه کاربردی دارد؟

رادیاتور قطعه‌ای است که در هر خودرویی وجود داشته و از جمله  قطعات مهم و کاربردی به شمار می‌رود. خودرو‌ها در طولانی مدت کار می‌کنند و به گردش در می‌آیند؛ پس خودرو در حین کار کردن گرمای زیادی را به وجود خواهد آورد. موتور خودرو و سایر قطعات دیگر با وجود این گرما و حرارت زیاد به سرعت می‌سوزند. در اینجا رادیاتور خودرو وظیفه اصلی خود را که خنک کردن قطعات خودرو است، انجام خواهد داد و دیگر موتور خودرو نخواهد سوخت. در حقیقت آب میان قطعات موتور که گرما را به خود جذب کرده وارد رادیاتور می‌شود رادیاتور آب به گردش در آمده گرم را خنک می‌کند؛ سپس آب خنک شده را وارد لوله‌ها و اجزای موتور خواهد کرد.

با این کار موتور خودرو خنک شده و به خوبی کار می‌کند؛ بنابراین می‌توان گفت وظیفه اصلی رادیاتور خنک‌ نگه داشتن موتور و اجزای موتور است؛ پس اگر رادیاتور دچار مشکل شود حتما و به سرعت باید نسبت به تعمیر آن اقدام کنید؛ همچنین برای جلوگیری از آسیب بیشتر این کار تنها باید توسط تعمیرکاران ماهر صورت گیرد.

دلایل تغییر رنگ آب رادیاتور ماشین

مطمئنا زمانی که در حال بررسی آب رادیاتور خودرویتان بودید با تغییر رنگ آن مواجه شدید. این تغییر رنگ‌ها نشان‌دهنده یک سری مشکلات هستند که نباید نسبت به آن‌ها بی‌‌توجه بود چون این رنگ‌ها بر اثر برخی عوامل به وجود آمده‌اند. حال قصد داریم در مورد دلیل عوض شدن رنگ آب رادیاتور ماشین نکاتی را بیان کنیم.

  • تمام شدن تاریخ انقضا آب رادیاتور: آب رادیاتور یا همان مایع خنک‌کننده در رادیاتور با توجه به میزان کارکرد خودرو تاریخ انقضا مشخصی دارد؛ پس از اتمام آن تغییر رنگ خواهد داد این تغییر رنگ که معمولا به رنگ قهوه‌ای است، نشان‌دهنده از دست دادن کارایی خنک‌کننده خواهد بود.
  • خوردگی و ساییدگی قطعات موتور خودرو: اگر قطعات داخلی خودرو با روی هم قرار گرفتن دچار ساییدگی و خوردگی شوند برخی ذرات آهنی از خود به جا می‌گذارند که گاها به آب رادیاتور راه پیدا می‌کند. این کار بر عملکرد آب رادیاتور تاثیر خواهد گذاشت؛ از این رو دچار تغییر رنگ نیز می‌شود.
  • خرابی لوله‌های پلاستیکی موتور خودرو: یکی دیگر از دلایلی که باعث تغییر رنگ آب رادیاتور خواهد شد، خرابی و شکستگی لوله‌های پلاستیکی موتور است. این لوله‌ها وظیفه انتقال آب رادیاتور را به سایر بخش‌ها دارند. اگر برای این لوله‌ها مشکلی به وجود آید، می‌تواند مشکلاتی مانند نشتی و… داشته باشد که باعث انتقال گرد و غبار و… به آب رادیاتور شده و باعث شود آب رادیاتور خاصیت خود را از دست دهد.

رنگ های مختلف آب رادیاتور نشان‌ دهنده چیست؟

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد رنگ‌های مختلف آب رادیاتور نشان‌دهنده مشکلی از خودرو است که باید برطرف شود. آب رادیاتور از بی‌رنگ به رنگ‌های مختلفی در می‌آید که این رنگ‌ها و عوامل آن به شرح زیر خواهند بود:

  • رنگ قهوه‌ای آب رادیاتور: رنگ قهوه‌ای در آب رادیاتور به دلایل مختلفی نظیر جوش آوردن متعدد، داغ شدن بیش از حد، استفاده از سیلانت‌ها جهت جلوگیری از نشتی و به پایان رسیدن تاریخ مصرف آب رادیاتور رخ خواهد داد.
  • رنگ مشکی آب رادیاتور: سیاه شدن رنگ رادیاتور به طور معمول به دلایلی مانند خرابی شیلنگ‌های اتصالی و رانندگی‌های طولانی مدت که باعث بالا رفتن دما تا ۱۰۵ درجه می‌شود، رخ می‌دهد و به رنگ مشکی در می‌آید. رنگ مشکی آب رادیاتور اصلا نشانه خوبی نیست و باید آن را به یک تعمیرکار نشان‌ دهید.
  • رنگ زرد آب رادیاتور: آب رادیاتور در اصل سبز است اما اگر پس از مدتی رنگ آن به زرد تبدیل شود؛ تنها دلیل آن می‌تواند استفاده از جنس نامرغوب، بی‌کیفیت و تقلبی باشد که پس از مدتی به رنگ زرد تبدیل خواهد شد.
  • رنگ قرمز آب رادیاتور: قرمز شدن رنگ آب رادیاتور معمولا به خاطر ذرات تجزیه شده بلوک سیلندر‌ها است. اگر خودرویتان در طولانی مدت با سرعت بالا در حرکت باشد، در این صورت ذرات بلوک‌های سیلندر از آن جدا شده و با آب رادیاتور ترکیب می‌شوند؛ در صورت باقی ماندن این ذرات در آب رادیاتور رنگ آن از آب بی‌رنگ به رنگ قرمز تغییر خواهد یافت.

دیگر تغییرات در آب رادیاتور ماشین

علاوه بر تغییر رنگ آب رادیاتور ممکن است دچار مشکلات دیگری نظیر گل آلود شدن، کثیف شدن، کف کردن و… شوند که هر کدام از آن‌ها بدین شرح است:

  1. کف کردن آب رادیاتور: اگر در رادیاتور مقدار آب کم باشد یا اصلا آبی در آن وجود نداشته باشد در این صورت به واشر سرسیلندر فشار زیادی وارد شده و موجب سوختن آن خواهد شد. در این صورت با کف کردن رادیاتور با رنگ‌های سفید و گاها قهوه‌ای مواجه خواهید شد.
  2. گل آلود شدن آب رادیاتور: تنها دلیل گل آلود شدن آب در رادیاتور ماشین استفاده از بخاری ماشین است لوله‌های بخاری به مرور زمان دچار رسوباتی شبیه به گل خواهند شد که به مرور به آب رادیاتور راه پیدا کرده و باعث گل آلود شدن آب رادیاتور می‌شوند.
  3. کثیف شدن آب رادیاتور: برخی افراد به جای استفاده از آب مقطر از آب شهری برای رادیاتور ماشین خود استفاده می‌کنند که به دلیل داشتن املاح معدنی به مرور زمان ته نشین شده و باعث ایجاد رسوب و کثیفی در آب رادیاتور خواهند شد.

سخن پایانی

به طور کلی تمام تغییرات رنگ آب رادیاتور باید توسط فردی ماهر و متخصص عیب‌یابی شود و مشکل آن بر طرف گردد. بهترین کار برای جلوگیری از بروز این مشکلات می‌تواند استفاده از آب رادیاتور مرغوب و با کیفیت باشد. جهت آگاهی بیشتر در رابطه با تغییر رنگ آب رادیاتور می‌توانید به سایت تهران سئول مراجعه فرمایید و از کارشناسان ما در این زمینه کمک بگیرید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *