مقالات

ناک زدن موتور چیست؟

ناک زدن موتور چیست؟

ناک زدن موتور یکی از حالت‌هایی است که در صورت ایراد موتور پیش می‌آید. خودرو اگر در دور پایین دچار مشکلاتی باشد، سروصدا خواهد کرد. اگر در زمان مشخص به این سروصدا اهمیت بدهید و مشکل موتور را برطرف کنید از بسیاری از آسیب‌ها جلوگیری می‌شود. ناک زدن موتور باید توسط راننده به سرعت شناسایی شود. سایت تهران سئول در نظر دارد اطلاعاتی در این زمینه در اختیار شما قرار دهد. با ما همراه شوید‌.

ناک زدن موتور به چه معناست؟

اگر موتور ماشین شما در زمان فشار دادن پدال گاز در دنده سبک دچار مشکل شده باشد، صدای تق تق از موتور شنیده می‌شود. برخی از افراد تصور می‌کنند که این صدا مربوط به سوپاپ ماشین است. این در حالی است که این صدا نشان‌دهنده یکی از مشکلات مکانیکی در موتور خودرو بوده که بهتر است نسبت به برطرف کردن آن اقدامات لازم انجام شود. دلایل بسیار زیادی وجود دارد که موجب ناک شدن موتور خودرو میشود.

از این دلایل می‌توان به اکتان پایین و کیفیت پایین سوخت اشاره کرد. کیفیت پایین شمع و معیوب بودن آنها نیز منجر به ناک زدن موتور خودرو می‌شود. زمانی که سوخت‌های موجود در سیلندر زودتر از حالت طبیعی خود منفجر شود منجر به ناک زدن موتور خودرو می‌شود. این حالت بیشتر در صورتی به وجود می آید که راننده بخواهد با یک دنده اشتباه شتابگیری را توسط خودرو خود انجام دهد. در این حالت موتور خودرو صدای تق تق میدهد.

از دلایل دیگر ایجاد ناک زدن موتور خودرو می‌توان به اکتان پایین بنزین اشاره نمود. بنزینی که درون خودروی شما قرار می‌گیرد باید حالت طبیعی و نرمال داشته باشد. اکتان بنزین باید ۹۸ بوده و این عدد در بنزین‌های موجود در ایران وجود ندارد. اکتان بنزین‌های سوپر ۹۱ آسان بنزین‌های معمولی ۸۵ است. در ایران برای ایجاد اکتان ۹۸ بنزین از مکمل آن استفاده می‌شود. سعی کنید از جایگاه سوختی استفاده کنید که از کیفیت بنزین آن اطمینان داشته باشید. کیفیت بنزین می‌تواند منجر به جلوگیری از آسیب رسیدن به قطعات خودروی شما شود.

دلایل ناک زدن موتور چیست؟

شاید برای شما این سوال پیش آید که چرا ماشین ناک میزند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که در صورت استفاده از شمع‌های نامناسب، موتور خودروی شما شروع به ناک زدن می‌کند. مقاومت مختلفی که در هر یک از شمع‌های مختلف وجود دارد باعث می‌شود که عملکرد موتور متاثر از شمع‌ها باشد. اگر از شمع‌های غیر استاندارد و بی‌کیفیت در خودرو استفاده شود، منجر به ناک‌ زدن موتور می‌شوند.

از  دلایل دیگر می‌توان به ترکیب نامناسب سوخت و هوا اشاره کرد. این ترکیب باید به درستی در خودرو انجام شود. احتراق ناقص توسط ترکیب سوخت و هوا باعث آسیب زیاد به سیلندر و پیستون می‌شود. این آسیب‌ها به مرور زمان باعث نازک شدن موتور خودرو می‌شوند. یکی دیگر از دلایل ناکزدن موتور خودرو، روغن موتور و وضعیت آن در خودرو است. اگر خاصیت و کارایی روغن موتور از دست برود باعث آسیب رسیدن به خودرو می‌شود. روغن خودرو باید در زمان مشخص تعویض شود. روغن کاری سرسیلندر نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر سرسیلندر در زمان مشخص روغن‌کاری نشود صدای ناک از موتور خودرو شنیده می‌شود.

از دلایل دیگر می‌توان به رسوبات کربنی نیز اشاره کرد. افزودنی‌هایی که در سوخت وجود دارند از ایجاد رسوبات روی سیلندر و سایر قطعات جلوگیری می‌کند. اگر در سوخت خودروی شما افزودنی وجود نداشته باشد و رسوبات روی قطعات نشسته منجر به ناک زدن خودرو می‌شود. به طور کلی علت ناک زدن ماشین استفاده از بسیاری عوامل بی‌کیفیت در خودرو است.

دلایل مکانیکی ناک زدن خودرو

از دلایل مکانیکی ناک زدن موتور خودرو می‌توان به فرسودگی آلترناتور اشاره کرد. کمپرسور سیستم تهویه مطبوع و همچنین شل بودن بلبرینگ تسمه تایم از دیگر دلایل مکانیکی ناک زدن خودرو است. اگر یاتاقان میلنگ خودروی شما ضعیف شود و بلبرینگ پمپ آب دچار فرسودگی باشد، منجر به ناک زدن موتور خودرو می‌شود. اگر شما خودرو خود را هرچند وقت یکبار چک کنید، می‌توانید از ایجاد ناک زدن خودرو خود جلوگیری نمایید. دلایل مکانیکی باعث آسیب زیاد به بخش‌های مختلف خودرو شما می‌شود.

ناک زدن خودرو باعث چه مشکلاتی می‌شود؟

از مشکلاتی که توسط ناک زدن خودرو می‌شود، می‌توان به ایجاد خوردگی در بدنه سیلندر اشاره کرد. ناک زدن خودرو باعث از بین رفتن شمع‌ها و سرسیلندر خودروی شما می‌شود. ذوب شدن پیستون و سوپاپ خروجی و همچنین نشتی دود از واشرها از تاثیرات دیگر ناک زدن خودرو در خودروی شما محسوب می‌شوند.

اگر می‌خواهید از مشکلاتی که در خودروی شما توسط ناک زدن ایجاد می‌شود جلوگیری کنید حتما به صدای غیرعادی موتور توجه نمایید. جدی گرفتن صدای غیرعادی و برطرف کردن آنها در اولین فرصت باعث جلوگیری از آسیب جدی به بخش‌های مختلف خودروی شما می‌شود. توجه داشته باشید که صدای ناک موتور بیشتر شبیه صدای تق تق بوده و تصور می‌کنید که دو قطعه فلزی به یکدیگر برخورد می‌کنند. بیشترین صدا در زمانی که شما پدال گاز فشار می‌دهید، شنیده می‌شود. اگر پدال گاز خود را رها کرده و دوباره آن را فشار دهید می‌توانید مجدد صدای ناک زدنرا بشنوید.

مقابله با ناک زدن خودرو

سازندگان خودرو برای مقابله با ناک زدن خودرو از راهکارهای مختلفی استفاده می‌کنند. یکی از این راهکارها سنسور ناک در خودروی شما است. این سنسور وظیفه دارد حرارت ناشی از احتراق زودرس موتور را شناسایی کرده و ایسیو را مطلع کند. این باعث می‌شود که جرقه زدن شمع‌ها به تأخیر افتاده و مشکلات زیادی در خودرو به وجود نیاید. برخی از خودروهایی که این روزها توسط سازندگان خودرو در بازار وجود دارد از این سنسور بهره‌مند هستند.

یکی دیگر از سیستم‌هایی که توسط سازندگان برای مقابله با ناک زدن موضوع ایجاد شده است، سیستم APC نام دارد. این سیستم از فشار وارد بر توربو در خودرو در هنگام ناک زدن موتور جلوگیری می‌کند.

سخن پایانی

همانطور که در این مطلب برای شما توضیح دادیم یکی از مشکلاتی که در بسیاری از خودروها ایجاد می‌شود ناک زدن موتور خودرو است. ناک موتور خودرو به دلایل مختلفی ایجاد شده و با صدای تق تق همراه است. برای جلوگیری از پیشرفت این مشکل باید سریعا نسبت برطرف کردن آن اقدام نمایید. برای اطلاعات بیشتر در مورد ناک زدن خودرو و برطرف کردن این مشکل به سایت تهران سئول مراجعه نمایید. همکاران ما اطلاعات کافی در اختیار شما قرار خواهند داد. شما می‌توانید با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *