مقالات

چه مواردی در مصرف سوخت خودرو موثر هستند؟

موارد متعددی در مصرف سوخت خودرو موثر هستند و باعث کمتر و بیشتر شدن مصرف سوخت می‌شوند که هر کدام از این موارد به نوبه خود حائز اهمیت می‌باشند. مثلا با قرار گرفتن در ترافیک هنگام رانندگی مصرف سوخت شما بالا خواهد رفت؛ زیرا موتور فعالیت بیشتری خواهد کرد و در نتیجه سوخت بیشتری هم می‌سوزاند، اما اگر در اتوبان حرکت می‌کنید چون توقف ندارید و خودرو تنها در حرکت آزاد است مصرف سوخت کمتر خواهد بود. تهران سئول امروز قصد دارد شما را بیشتر با موارد مهم در مصرف سوخت خودرو آشنا کند.

مصرف سوخت چیست؟

هر خودرو براساس ساختاری که دارد، همواره در مسافتی مشخص سوختی را مصرف می‌کند که این میزان مصرف در هر خودرو متفاوت خواهد بود. اصولا مصرف سوخت هر خودرو به صورت لیتری اندازه‌گیری می‌شود تا افراد بدانند که خودروی آنها پرمصرف است یا کم مصرف تا در صورت مصرف بسیار بالا برای کم‌کردن مصرف سوخت اقدام نمایند. میزان مسافت هر خودرو در هر صد کیلومتر و میزان مصرف سوخت در این مسافت است که تعیین کننده مصرف سوخت دقیق خودرو می‌باشد.

هر چه مصرف سوخت خودرو پایین‌تر باشد، طرفداران بیشتری را به سمت خود جذب خواهد کرد؛ زیرا خودرو داران به خودروهایی که مصرف پایین‌تری داشته، علاقه بیشتری دارند. البته هر چه مصرف سوخت پایین‌تر باشد سایر استهلاک خودرو‌ هم پایین‌تر خواهد آمد.

دلایل بالا رفتن مصرف سوخت خودرو

بالا رفتن مصرف سوخت خودرو دلایل فراوانی دارد که از مهمترین دلایل این مشکل می‌توان موارد زیر را نام برد:

 1. لاستیک خودرو یکی از دلایل مصرف بالای سوخت می‌باشد. در صورتی که باد لاستیک‌های شما تنظیم نباشد به خصوص زمانی که باد لاستیک‌ها کم هستند، موتور خودرو باید انرژی بیشتری را هدر داده تا بتواند چرخ‌ها را حرکت بدهد؛ در نتیجه سوخت بیشتری هم مصرف خواهد شد.
 2. توقف زیاد در حالت سلو: اگر مدت زمان طولانی خودرو را در حالت ایستاده و روشن نگهدارید و حرکت نکنید هم فشار زیادی به موتور وارد می‌شود و هم مصرف سوخت آن بالا خواهد رفت.
 3. کثیف شدن فیلتر هوا: اگر فیلتر هوا کثیف باشد مسلما نمی‌تواند هوا را به صورت مناسب به موتور برساند که این باعث مصرف سوخت بیشتر موتور خواهد شد.
 4. خرابی در سنسور دمای هوا باعث افزایش مصرف سوخت می‌شود.
 5. خرابی و ایراد در شمع‌ها یعنی اگر شمع دچار خرابی شود و درست جرقه نزند سوخت بیشتری برای مشتعل شدن موتور مصرف خواهد شد.
 6. خرابی در کوئل و وایر شمع‌ها نیز می‌تواند مصرف سوخت خودرو را بالا ببرد.
 7. خرابی در انژکتور: گرفتگی انرژکتور‌ها سبب می‌شود تا بنزین به پشت سوپاپ برود که این سبب هدر رفتن بنزین خواهد شد.
 8. گرفتگی کاتالیزور: در صورت خرابی این بخش موتور برای خارج کردن دود و گاز سمی همواره انرژی بیشتری می‌گذارد که این سوخت بیشتری هم نیاز دارد.

بسیاری دلایل دیگر هم برای بالا رفتن میزان مصرف سوخت خودرو وجود دارد که با توجه کردن به آنها می‌توان مصرف سوخت خودرو را تحت کنترل قرار داد و از مصرف بالای انرژی جلوگیری کرد. تعمیرکاران معتقد هستند که باید از روغن موتور باکیفیت و مرغوب استفاده کرد؛ زیرا روغن موتور بی‌کیفیت روی فعالیت موتور تاثیر گذاشته و در نتیجه مصرف سوخت را بالا خواهد برد. رانندگی با دنده نامناسب نیز می‌تواند در مصرف سوخت خودرو تاثیر مستقیم بگذارد؛ به همین دلیل باید هنگام رانندگی به دنده هم توجه کرد.

طریقه محاسبه مصرف سوخت

طریقه محاسبه مصرف سوخت خودرو بسیار ساده و راحت می‌باشد، تنها کافیست که شما ابتدا باک خودرو خود را پرکرده و سپس کیلومتر شمار را صفر نمایید تا بتوانید با کمک آن متوجه شوید که در هر صد کیلومتر چقدر سوخت مصرف شده است. البته باید برای اندازه‌گیری دقیق کل بنزین یا همان سوخت داخل باک را مصرف نمود و در آخر باید بررسی کنید چه چه میران بنزین در باک خودرو بوده و چه میزان مسافت با آن رفته‌اید تا بدانید که خودرو شما چه میران انرژی مصرف کرده است.

خودرو‌ها مدل‌های متفاوتی دارند که این می‌تواند بر میزان مصرف سوخت آنها هم تاثیر بگذارد، امروزه افراد به دنبال خودروهای کم مصرف می‌روند تا در هزینه سوخت خود صرفه جویی نمایند. لازم به ذکر است که محاسبه مصرف سوخت را باید به صورت دقیق مورد بررسی قرار داد تا بدانید که در هر دوره که باک خود را پر می‌کنید چند کیلومتر حرکت می‌کنید. با این شیوه همه می‌توانند به آسانی مصرف سوخت خود را محاسبه نمایند تا در صورتی که خودرو با مشکل مواجه شده باشد و سوخت بیشتری را مصرف کرده باشد آن را در اختیار تعمیرکاران بگذارند تا به خوبی آن را تعمیر کرده و مصرف آن را کاهش بدهند.

طریقه محاسبه هر اندازه که دقیق باشد مکان رانندگی و نوع رانندگی می‌تواند این میزان مصرف را تغییر بدهد پس به این گونه نکات هم هنگام محاسبه توجه نمایید تا به اندازه و مصرف بهینه خودرو دست پیدا کنید.

چگونه از بالا رفتن مصرف سوخت جلوگیری کنیم؟

روش‌های متعددی وجود دارد که با کمک آنها می‌توان هم از بالا رفتن میزان مصرف سوخت جلوگیری کرد و هم می‌توان آنها را کاهش داد. از این راه‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد:

 1. با تنظیم کردن باد لاستیک‌ها می‌توان مصرف سوخت را کاهش داد.
 2. با تعویض به موقع روغن موتور و همچنین انتخاب روغن موتور مناسب می‌توان مصرف سوخت را کاهش داد.
 3. با بررسی و تعمیر موتور و قطعات موجود در آن می‌توان مصرف سوخت را کنترل کرد.
 4. با رانندگی درست می‌توان مصرف سوخت را کاهش داد.
 5. با روشن نگذاشتن خودرو هنگام ایستادن می‌توان مصرف سوخت را کم کرد.
 6. تعمیر و سرویس دوره‌ای خودرو
 7. رانندگی با دنده مناسب

با بررسی کردن درست خودرو و سرویس کردن به موقع آن می‌توان هم از بالا رفتن مصرف سوخت جلوگیری کرد و هم در صورتی که خودرو یا مصرف بالا روبه‌رو شده می‌توان مصرف را کاهش داد تا بتواند عملکرد بهتری هم داشته باشد؛ زیرا مصرف بالای سوخت باعث خرابی خودرو و موتور می‌شود. مراقبت از خودرو اهمیت بسزایی دارد؛ به همین دلیل باید همیشه روغن موتور، لاستیک خودرو و قطعاتی که روی مصرف سوخت تاثیر می‌گذارند را در مدت زمان مشخص سرویس دهی نمایید تا با مصرف بالای سوخت مواجه نشوید و بتوانید سلامت خودرو را حفظ کنید تا هنگام حرکت بهترین عملکرد را داشته باشد.

سخن پایانی

مصرف سوخت خودرو بر اساس عواملی که در این مطلب از آنها یاد شد دستخوش تغییراتی خواهد شد. در این مطلب سعی داشتیم تا به صورت کامل شما را با این عوامل بیشتر آشنا کنیم. در صورتی که در این خصوص سوالی داشتید، می‌توانید با کارشناسان ما در سایت تهران سئول ارتباط بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *